Ekim 23, 2020

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkında ol!

Evet, bugün çok özel günlerden biri olan 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü. Bugünü “Farkında ol” diyerek sloganlaştırmak çok önemli diye düşünüyorum.

 Hayatımızın her alanında olan bu özel kişilerin hatırlandığı bir gün. Hatırlandığı diyorum çünkü ne kadar saygı duyduğumuzu empati yapabildiğimizi bilemiyorum toplum olarak. Ne kadar farkındalık yaratmak ve halkımızı bu yönde bilinçlendirilmesine yönelik organizasyonlar yapılsa da insanlığımızın içler acısı durumu hep ön planda kalmakta.

İnsanoğlu oldum olası önceliği hep kendisine verdiğinden toplum içerisindeki bu yönlü düşünce yapısı umarım bir gün son bulur. Gazetelerden okuduğumuz ve sosyal medya mecralarındaki engelli bireylerin yaşadığı zor durumları görüyoruz. Engelli kardeşlerimizin kullanması gereken köprü üstlerindeki asansörler mi desem, toplu taşıma araçlarındaki umursamazlık mı veya kaldırımlara bilinçsizce park edilen araçlar mı? Hepsi size tanıdık geldi değil mi? Bahsetmek istediğim de tam bu örneklendirdiğim insanlıktan nasibini almamış örümcek ağları ile dolu beyni az çalışan insanı varlıklar.

MasterChef tebrikler..

Bu akşam TV8 de yayınlanan Masterchef programındaki “Engelsiz Yaşam Merkezi” yayınını çok ulvi duygular ile takip ettim. O kadar temiz ve saf çocuklarımız var ki, bir o kadar da çok başarılılar. Kimisi keman çalıyormuş kimisi org ve saz. Eğitim her alanda ne kadar değerli olduğuna bir kez daha şahit oldum. Özellikle, Tuana’nın seslendirmiş olduğu Ederlezi türküsü tüylerimi diken diken etti. O kadar güzel sesi vardı ki hayran kaldım diyebilirim. Ayrıca, eğitmenlerden Ayhan beydi sanıyorum; gönüllü olarak öğrencilere ders veriyormuş. Ne kadar özverili ve naiflik. Takdire şayan bir davranış. Helal olsun demekten alıkoyamıyor insan kendini. Her insan bir engelli adayıdır diyorlar ya gerçekten de öyle. İnsan, başına ne geleceğini bilemiyor. Demem o ki gerçekten empati yaparak, ve farkındalığı sağlamak ve bu güzel insanların yayında olmamız gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdiler.

Çevremizde, birçok aile de engelli bireyler yetişiyor. Onların bir gülüşü bile bir ömre bedel aileleri için. Bizler de halk olarak toplum içerisinde bu kardeşlerimizi kucaklayıp her zaman bir yardım eli olarak onlara destek vermeliyiz. Onların yalnız olmadığını hatırlatıp desteğimizi onlara hissettirmeliyiz.

yerliyazar

Teknolojiyle harmanlanmış bir sosyal medya tutkunu. 𝐵𝑙𝑜𝑔𝑔𝑒𝑟 ve Kısmen de olsa bir 𝑊𝑒𝑏 𝐷𝑒𝑣𝑒𝑙𝑜𝑝𝑒𝑟 diye biliriz. Araştırmayı seven, eleştirmekten çekinmeyen, kendi halinde biri.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir