Kasım 29, 2020

ABD’den TikTok yasağı geldi

Az önce haberlere bakarken bir teknoloji haberi ile karşılaştım. 2019 yılına veda edeceğimiz şu günlerde bu yılın trend olan uygulamalarından olan Çin merkezli TikTok, ABD tarafından yasaklanmış. Bu habere şaşırdık mı tabii ki hayır!

Türkiye de çok fazla kullanıcısı olan Tiktok, benim de canım sıkıldığında girdiğim ve beğendiğim uygulamalardan biri. Kullanıcı videolarını izlerken eğlendiğim nadir uygulamalardan.

Tiktok neden yasaklandı

ABD daha önce Huawei için bilgi sızdırıyor şeklinde ithamlarda bulunmuştu. Bu gerilimin ardından bu sefer de TikTok uygulamasını ABD donanma mensuplarına verdiği telefonlara uygulamanın yüklenmesine yasak getirdiğini açıklamış.

Yasaklamanın sebebi ise, kişisel verilere ve potansiyel oluşturabilecek tehlikelere karşı önlem almakmış. Tüm dünya ABD ürünleri kullanırken (iphone) vb. bu tarz girişimleri insanı gerçekten güldürüyor. Bu derece mi korkuyorlar anlamıyorum. Dünya ya hükmetme çabasında olan bir ülke iken neden böylesi uğraşlar içerisinde bilemiyorum.

 

yerliyazar

Teknolojiyle harmanlanmış bir sosyal medya tutkunu. 𝐵𝑙𝑜𝑔𝑔𝑒𝑟 ve Kısmen de olsa bir 𝑊𝑒𝑏 𝐷𝑒𝑣𝑒𝑙𝑜𝑝𝑒𝑟 diye biliriz. Araştırmayı seven, eleştirmekten çekinmeyen, kendi halinde biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir