Kasım 29, 2020

Ah Pakistan…

Pakistan’a gidecek olanlar bir kez daha düşünsün. Çünkü son yılların en büyük HIV Salgını yaşanıyor. Üstelik HIV bulaşan 1000 kişiden 900 küsuru çocuk. Bazı şeyler akıl alır gibi değildir ya bu da o tarz bir olay. Küçük bir kasabada, üstelik bir doktor tarafından bulaştırılan virüs ülkeyi ayağa kaldırmış durumda. Nasıl kaldırmasın, aileler çocuklarının AIDS olduğunu bir anda öğreniyor.

Olay Pakistan’ın küçük bir kasabasında gerçekleşiyor. Kasabanın sevilen doktoru olan Muhammet Gangro 1000’i aşkın kişiye HIV virüsü bulaştırmakla suçlanıyor. Üstelik bunu kasten yaptığı da savunuluyor. Benim aklıma gelen ise tek bir soru var. Bu bir nüfusu kontrol altına alma yöntemi mi? Ama öyleyse dahi neden HIV virüsü?

Bakanlık Suçluymuş

Dr. Muhammet Gangro’nun yaptığı açıklama olayın kendisinden çok daha çarpıcı. Gangro suçlunun sağlık bakanlığı olduğunu söylüyor. Hatta şöyle bir demeç de vermiş kendileri; ‘sağlık bakanlığı Bir günah keçisi arıyordu, beni seçti’ hatta Gangro kendisinin çok popüler bir doktor olduğunu ve bu iftirayı kendisini kıskananların attığını söylemiş. Ama doktorun atladığı ufak bir nokta var. Tüm bu insanların ortak noktası aynı doktora görünmek.

Pakistan gibi fakir ve sağlık açısından gelişmemiş ülkelerde HIV virüsü çok sık görülüyor. Her ne kadar Avrupa bu konuda çeşitli önlemler almaya çalışsa da önlenebilmiş değil. Bu ülkeler mümkünse turistik amaçlı gitmemek, gidilecek ise de tüm önlemlerin alınması şart.

yerliyazar

Teknolojiyle harmanlanmış bir sosyal medya tutkunu. 𝐵𝑙𝑜𝑔𝑔𝑒𝑟 ve Kısmen de olsa bir 𝑊𝑒𝑏 𝐷𝑒𝑣𝑒𝑙𝑜𝑝𝑒𝑟 diye biliriz. Araştırmayı seven, eleştirmekten çekinmeyen, kendi halinde biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir