Kasım 29, 2020

Asgari Ücret 2020 ne kadar olacak?

Yılsonuna yaklaştığımız şu günlerde milyonların aklımda tek bir soru. Asgari Ücret 2020 yılında ne kadar olacak? Öncelikle şunu söyleyelim, 2020 yılında asgari ücrete yapılacak zam henüz belli değil. Zaten yapılacak zammın da, genel zamlar karşısında beklentileri karşılanmayacağı bir gerçek. Üstelik 2019 yılında oluşan dev enflasyon skalasında bir zam yapılması da beklenmiyor. Geçen yıl yapılan 400 TL’lik zam da haziran ayı itibari ile elektrik, su ve doğalgaza yapılan zamlar karşısında eridi. Diğer ürünlere yapılan zamları hiç saymıyorum dahi.

Yüzde 10’luk Bir Zam Bekleniyor

2019 yılında yaklaşık yüzde 26 oranında bir zam gerçekleşti ve 1.600’lerde seyreden asgari ücret 2.020 TL oldu. İlk başlarda bu rakam asgari ücretle çalışan binlerce insanı mutlu etmiş olsa da, bu zammı takip eden enflasyon ne yazık ki hevesleri mutfakta bıraktı. Bu yıl yapılacak zammın da beklentileri karşılaması beklenmiyor. Yine de yapılacak birkaç toplantı sonrasında netliğe kavuşacak.

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu henüz toplanmış değil. Aralık ayında başlayacak görüşmeler birkaç hafta süreceğe benziyor. Ancak enflasyon beklentisi giz önüne alındığında asgari ücrete yapılacak zammın da yüzde 10’u geçmeyeceği bir gerçek. Yine de bekleyip görmek de fayda var. Keşke milyonlarına bir gecede milyonlar ekleyenlerin vergi borcu silineceğine asgari ücrete hakkaniyetli bir zam yapılsa da her yıl aynı stres yaşanmamış olsa.

yerliyazar

Teknolojiyle harmanlanmış bir sosyal medya tutkunu. 𝐵𝑙𝑜𝑔𝑔𝑒𝑟 ve Kısmen de olsa bir 𝑊𝑒𝑏 𝐷𝑒𝑣𝑒𝑙𝑜𝑝𝑒𝑟 diye biliriz. Araştırmayı seven, eleştirmekten çekinmeyen, kendi halinde biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir