Kasım 29, 2020

Black Friday Çılgınlığı

Asıl adı Kara Cuma olan ama ülkemizde Muhteşem Cuma, Efsane Cuma gibi adlandırılan, alışveriş çılgınlığını körükleyen o zaman dilimine girdik yine. Dünyanın her yerinden milyonlarca insan Black Friday’ı sabırsızlıkla bekledi. Teknoloji ürünlerden beyaz eşyalara, tekstilden otomotive, hatta gıdaya kadar pek çok üründe indirimler söz konusu. Peki ama bu indirimler gerçeği yansıtıyor mu? Alıcı gerçekten bir fırsat yakalamış oluyor mu?

Black Friday Kandırmacası

Black Friday, Efsane Cuma ya da adı her ne olursa olsun, aslında bu biraz da alışverişi tetikleyen slogan olarak geliyor bana. Elbette kayda değer indirimler söz konusu. Fakat satıcının zaten yüzde 300 kâr ettiği bir ürün Black Friday günlerinde yüzde 100 kar edecek marja indiriliyor. Bu da gerçek bir indirim yapılmadığının en büyük kanıtı. İndirim söz konusu olsa dahi alıcı lehine bir durumdan söz etmek mümkün değil.

Dünyanın her yerinde kabul görmüş Black Friday sloganı ile yapılan bir diğer algı operasyonu da ‘bu fırsatı kaçırma oluyor. Bir çeşit irade oyunu olan operasyon sayesinde dünyada müthiş bir alışveriş çılgınlığı oluşmuş durumda. Ben genellikle bu tip durumlarda alışveriş sitelerinden ve AVM’lerden uzak duruyorum. Hatta televizyonda bile reklamları izlememeye özen gösteriyorum. Üstelik Black Friday yüzünden bu yıl tonlarca sentetik malzemenin doğaya karışacağını öğrendiğimden bu yana da etrafındaki herkese bunu öneriyorum.

yerliyazar

Teknolojiyle harmanlanmış bir sosyal medya tutkunu. 𝐵𝑙𝑜𝑔𝑔𝑒𝑟 ve Kısmen de olsa bir 𝑊𝑒𝑏 𝐷𝑒𝑣𝑒𝑙𝑜𝑝𝑒𝑟 diye biliriz. Araştırmayı seven, eleştirmekten çekinmeyen, kendi halinde biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir