Kasım 29, 2020

Domain alım satımı yaparak para kazanmak mümkün mü?

Domain, Türkçe karşılığı “alan adı” anlamına gelir. Bilgisayarlar arasındaki iletişimi sağlayan ip adreslerinin kelimeler ile ifade edilmiş haline denmektedir. Yani, yerliyazar.com, Google.com, twitter.com, instagram.com gibi.

Domain Nasıl Satın Alınır?

Türkiye de ve dünya da domain satın alabileceğiniz birçok alan adı sağlayıcısı bulunmakta. Türkiye’den örnek verecek olursak, isimtescil.net, natro.com, ihs, guzelhosting vb. firmalar bulunmakta. Bu firmalardan üyelik oluşturarak, ilgili kısımları takip ederek hiçbir bilginiz olmasa bile domain kaydı yapabilirsiniz. Domain kaydını yaptığınızı varsayarsak, domain alım satımı yaparak para kazanılacağından bahsetmeye başlayalım.

İnternet üzerinde o kadar çok alan adı bulunmakta ki, bunların bazıları 20 yıl ve daha uzun süre önce kayıt edilmiş olabiliyor. .com, .net, .org üzerinden gidersek eğer, .com ve .net alan adlarında boş bulmak o kadar da kolay iş değil. Alan adını alırken kişisel olarak mı kayıt edeceksiniz, yoksa ticari amaçlı mı kullanacaksınız veyahut alım/satım için mi kullanacaksınız bu çok önemli bir nokta. Yazı da belirttiğimiz gibi, alım/satım için kullanacaksanız bu çok daha zor bir süreç. Domain kayıt edeyim müşteri bulmam çok kolay dememeniz lazım.

Örneğin; 2017 yılında MNG Holding, MNG.com‘u 500 bin TL‘ye satın almıştı. Evet, yanlış okumadınız 500 bin TL. 50-60 TL’ye kayıt ettiğiniz bir domain öyle bir alıcıya ulaşabiliyor ki, büyük rakamlara sahip olabilme ihtimaliniz çok yüksek tabii ki elinizdeki domainin kalifiyeli bir şey olması lazım.
Domain alım/satım ile uğraşmak çok büyük uğraşlar istiyor. Güzel bir domain bulduğunuz da ve düştüğünü gördüğünüzdeki kayıt ettiğiniz andaki o mutluluğun tarifi yok diyebilirim 😊

Bu işte para var elbette yok değil. Kendi adıma söyleyeyim güzel kazançlar elde ettim. Sektörlere göre domainler aldım sattım. Güzel paralar kazandım. r10.net gibi webmaster forumlarını takip ettim. Hemen al veya fiyat teklifi ile alabileceğiniz domain ihalelerine katıldım. Düşecek domainleri takip ettim. Yeri geldi gece sabaha kadar bekledim bilgisayar başında ki domain düştüğünde kayıt edebileyim diye. Bazen kaçırdığım domainler de olmadı değil. Ama, başarılı olduğum zamanlar var tabii ki. Hatta, bir domainin .com, .net, .org olmak üzere uzantıları olan bir domainim var. Şuan satışa çıkarmıyorum zamanını bekliyorum 😊

Yani, demem o ki bu işler gerçekten zor kolay değil. Bir domain alıyorsunuz, belki 3 ay belki 1 yıl belki de 10 yıl elinizde kalıyor. Ama, satmak istiyorsanız her zaman kısa süre de alıcısına ulaşabilirsiniz. Tabi, istediğiniz tutarı vermiyorlarsa elinizden çıkarmak istiyorsanız yarı fiyatına bile indiğiniz oluyor. Bu iş maddi yönden meşakkatli bir iş. İyi bir domain bulmak kolay değil.

Sizlere tavsiyem şu olabilir, jenerik bazlı domainler her zaman kısa sürede satılabilir. Domainin karakter olarak fazla uzun olmadan seçmenizde fayda var. Şöyle örnek verecek olursam, yemeksepeti.com yerine, yemek.com mesela bu sektör için çok daha uygun değil mi online sipariş verebilmek için. Bunun gibi birçok şey var her şeyi de yazmayayım değil mi? Kendime rakip yaratmak istemem 😊 Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz bir şey olursa iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

yerliyazar

Teknolojiyle harmanlanmış bir sosyal medya tutkunu. 𝐵𝑙𝑜𝑔𝑔𝑒𝑟 ve Kısmen de olsa bir 𝑊𝑒𝑏 𝐷𝑒𝑣𝑒𝑙𝑜𝑝𝑒𝑟 diye biliriz. Araştırmayı seven, eleştirmekten çekinmeyen, kendi halinde biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir