Kasım 29, 2020

Google Adsense ile tanışmam nasıl oldu?

Sosyal medya ve internet ile haşır neşir olan kişiler bu başlığı çok rahat anlayabilirler. Uzun süren bir serüven ve mutlu sona adım adım ilerlemek kolay olmadı.

www.yerliyazar.com yayın hayatına başladığında çok yeni olmasına rağmen Google Adsense başvurusunu yaptığımda çok hızlı bir şekilde onay almıştı. Nedir bu derseniz şöyle özetleye bilirim.

Google Adsense; İnternet sitesi sahiplerinin site içerisindeki reklamları sitelerinde göstererek veya youtube videolarına reklam ekleyerek para kazanmalarını sağlayan Google ürünlerinden biridir.

Birçok blog yazarı içerik üreterek başvuru yapmış olsa da birçoğu onay alamıyor. Nedeni ise Google politikaları. Ama en önemli olan kısım da özgün olmak diyebilirim. İçerik üreticilerinin birçoğunun istediği site çok hızlı şekilde hit alsın ve para kazanayım şeklinde ticari olarak düşündükleri için yanlış strateji ile hüsrana uğruyorlar ve onay alamıyorlar.

Kendimden bahsetmem gerekirse, yerliyazar’ı ilk kurduğumda özgün içerik oluşturdum. Hiçbir bloğumda bir alıntı ve copy/paste dediğimiz kopyala yapıştır, yoktur. Tamamen kendim ürettiğim içerikler sayesinde Google beni kabul etti. Kabul etti ama bu ilk evre idi. Nedeni ise reklamlar yayınlanmaya başladıktan sonra. Kazanmış olduğunuz reklam gelirleri bir kumbara gibi havuzda birikmekte. Biriken gelir, belirli bir meblağa ulaştığında Google üzerinden paranızı alabiliyorsunuz. Bunun için Google sizin ev adresinize PIN Adı alında bir şifre gönderiyor. ABD’den gelen bu şifreyi ilgili kısma girdiğiniz de artık Google size ödeme sağlayabiliyor. Tabi ki bu o kadar da kolay bir şey değil. Bu şifrenin gelmesi yaklaşık 1 ay süre biliyor. Bunun da evreleri var kendi içerisinde. Toplam da 3 defa PIN isteme hakkınız bulunuyor. Bu da Google ev adresinizi onaylamanızı istediğinden, elinize ulaşmıyorsa sadece bekliyorsunuz. 🙂

Ben de çok bekledim fakat gelmek bilmedi. Ümidimi kaybetmeye yakın, kimlik ile bu kaydı tamamlanabileceğini okudum ve harekete geçerek hesabımı 5 dakika içerisinde Google onayladı ve artık reklam yayınlarken para kazanabileceğim bir sisteme girmiş oldum. Şu an sitem de bulunan reklamlar Google tarafından sağlanıyor ve tıklanma ile para kazanabiliyorum. Bu rakamlar benim için küçük miktarlar da olsa büyük internet siteleri oldukça iyi kazanıyorlar. Bu para kazancı tabi ki site ile ve içerikle aynı orantıda. Siteniz de ilgi duyulan içerikler varsa ve insanlar merak edip giriyorlarsa hit sağlayabiliyorsanız yani para kazancınız da o şekilde artabiliyor.

Bu rakam aylık 0-20.000 TL arasında değişebiliyor belki çok daha fazla da olabilir. Çok iyi para kazanan kişiler bile gördüm diyebilirim. Önemli olan ticari yönden düşünmeden kendinizi ifade edebileceğiniz ve sizi yansıtan bir blog kurmak ve yazmayı seviyorsanız bu yönde ilerlemek. İlk etap yazmak olsun, para kısmı 2. planda olursa paradan ziya de maneviyat bakımından bunu başardım diyebilmek daha önemli olduğunu düşünüyorum. Benim için başardım diyebilmek çok daha önemli. Bazı yollar dikenli olsa da doğru adımlar ile o dikenleri temizleyerek yürüyüp başarı ile daha emin adımlar atabilmek çok daha gurur okşayıcı.

Siz, siz olun hayallerinizden ve isteklerinizden vazgeçmeyin. Elbet o gün bir gün gelecek ve hayallerinize ulaştığınız da derin bir oh çekip arkanıza yaslanacaksınız.

yerliyazar

Teknolojiyle harmanlanmış bir sosyal medya tutkunu. 𝐵𝑙𝑜𝑔𝑔𝑒𝑟 ve Kısmen de olsa bir 𝑊𝑒𝑏 𝐷𝑒𝑣𝑒𝑙𝑜𝑝𝑒𝑟 diye biliriz. Araştırmayı seven, eleştirmekten çekinmeyen, kendi halinde biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir