Ekim 23, 2020

Kuruluş Osman kendini kurtarabilecek mi?

Ülke olarak tarih filmlerine olan tutkumuz net. Hatta bunun en iyi örneği olan Muhteşem Yüzyıl’ın namı ülke sınırlarını dahi aştı. Ama gelin görün ki bir eser rağbet gördüğünde taklitleri de bir o kadar kabak tadı veriyor. Bunun en iyi örneği Kuruluş Osman oldu. Üstelik de Burak Özçivit gibi oyunculuğu tartışılamayacak bir başrolü varken. Tabi dizinin ilk birkaç günlük reytingini saymazsak.

Dizide Osman Gazi‘nin hayatı ele alınıyor. Diriliş Ertuğrul’un da devamı niteliğinde bir dizi. Sanıyorum Çöküş Abdülhamit’e kadar da serileri devam edecek gibi duruyor. Dizi beklenen reytingi yakalayamamış olsa da minimum 4 sezon oynayacağını düşünüyorum. Çünkü zaten Diriliş Ertuğrul’dan gelecek olan hazır bir kitlesi mevcut bile.

Oyuncu Kadrosu Başarılı

Her ne kadar bir başka dizinin devamı olsa da oyuncu kadrosu sayesinde yeni izleyiciler de kazandı Kuruluş Osman. Elbette bundaki en büyük pay Osman’ı canlandıracak olan Burak Özçivit’e ait. Uzun süredir ekranlardan uzak kalan Özçivit anlaşılan böyle bir esere hayır diyememiş.

Özçivit’in yanında dizide boy gösteren İsmail Hakkı Ürün, Saruhan Hünel, Nurettin Sönmez de dikkat çekiyor. Üstelik beklediğim gibi, dizi başta Azerbaycan olmak üzere yurtdışında da çokça izleniyor. Bazı oyuncularının tiyatro kökenli olması bence tiyatro izleyicilerinin de diziyi merak etmesine neden oluyor. Şimdilik eleştirel yaklaşabileceğimiz çokça fazla bir konu bulunmuyor. İzleyip göreceğiz.

yerliyazar

Teknolojiyle harmanlanmış bir sosyal medya tutkunu. 𝐵𝑙𝑜𝑔𝑔𝑒𝑟 ve Kısmen de olsa bir 𝑊𝑒𝑏 𝐷𝑒𝑣𝑒𝑙𝑜𝑝𝑒𝑟 diye biliriz. Araştırmayı seven, eleştirmekten çekinmeyen, kendi halinde biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir