Kasım 29, 2020

Ne ile savaşacağımızı iyice şaşırdık!

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni bir salgın haline gelen Coronavirüs ülkemizi de etkisi altına almaya devam ediyor. Yetkili kurumların gayet başarılı bir şekilde süreci yönettiğine inanıyorum. Alınan önlemler gayet yerinde ve olması gerektiği gibi işliyor. Halkımız tüm uyarıları an be an takip ediyor. Tüm Türkiye kenetlenmeye çalışırken bu sosyal medya tam bir çöplük ve bilgi kirliliği yeri oldu çıktı.

İnsanlar zaten korkuyorlar ve bilgiye açken, kendini bilmez insanların olayın ciddiyetinden bağımsız bir şekilde sözde “mizah” adı altında saçma sapan asılsız ve gereksiz gördüğüm bir çok paylaşımlar yapmaya devam ediyorlar.

İnsanların anlamadıkları yetkili kişiler devlet yönetiyor. Panik havası yaratmadan düzgün bir şekilde insanları bilinçlendirmek ve gerekli önlemleri almak için canla başla çalışıyorlar. Sağlık Bakanı için atılan tweetleri okuduğumda muhalif kişiler bile övgü ile bahsediyorlar. Verilen emeği gördüklerini düşünüyorum. Bu basitleştirilecek bir salgın değil. Herkesin kişisel olarak üstüne düşen vazifeler var. Sağlık çok önemli bir şey bu virüs yayıldığında vay halimize diye biliriz. Dünya da 1 saat içerisinde yüzlerce insan ölüyor. Bu gülüp geçecek ve aman bana ne diyebileceğimiz bir şey değil.

Fırsatçılara göz açtırmamalıyız

Şahsi görüşüm şuan; okulların kapatılması diğer kısıtlamaları yerinde buluyorum. Daha da olacak gibi belki sokağa çıkma yasağı bile gelebilir. İlk gün olanları gördük, marketleri boşalttılar. İnsanımız virüsten korunmayı değil açlıktan öleceğini düşündü galiba. Bu tarz şeyler zaten panik halinde yapıldığından fırsatçılara da gün doğdu resmen. Bir çok insan uzaktan çalışmaya geçti imkanlar dahilinde. Ama bir tarafta ekmek parası kazanmak ve evinin kirasını giderlerini karşılamak durumda. Şuan için tam anlamıyla salgın denilmediğinden bence devlet büyükleri de buna göre bin yapılanma düşünüyorlardır. Sokağa çıkma yasağı geldiğinde işletmelere gerekli yardımı sağlayacaklardır ki insanlarımız mağdur olmasınlar. Bizim halk olarak yapılan uyarıları dikkate almak kendi sağlığımız için tedbirli olmayı gözetmemiz ve buna göre hareket etmemiz lazım.

İnşallah kısa zamanda bu salgın ile ilgili güzel sonuçlar görmeyi umuyorum. Bir an önce bu illet biter de tüm dünya rahatlar normal hayatlarımıza döneriz. Salgının en büyük yardımcısı psikolojik olarak insanları etkilediğinden beden sağlığımızdan çok akıl sağlığımızı korumamız da çok büyük önem arz ediyor. Bilinçli olmakta fayda var. Fırsatçılara mahal vermeden gerekli şikayetleri yapmamız da gerekli. İnsanlar canları ile uğraşırken birilerinin ceplerini doldurmayı düşünmesi bile üzücü bir şey fakat, buna sebep olan ise yine kendi halkımız. Allah sonumuzu hayır etsin diyelim diyecek bir şey yok.

yerliyazar

Teknolojiyle harmanlanmış bir sosyal medya tutkunu. 𝐵𝑙𝑜𝑔𝑔𝑒𝑟 ve Kısmen de olsa bir 𝑊𝑒𝑏 𝐷𝑒𝑣𝑒𝑙𝑜𝑝𝑒𝑟 diye biliriz. Araştırmayı seven, eleştirmekten çekinmeyen, kendi halinde biri.

1 Yorum

  1. AvatarBerke toprak Cevapla

    Ülkeler vatandaşlarına maddi açıdan da destek çıkarken virüsten değil biz işsizz kalmaktan korkuyoruz her ülke çözümü bulduk diyor ama ortada çözüm yok onuda anlamış değilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir