Kasım 29, 2020

Ölümcül Tehlike Coronavirüsü sınırımızda

Çin merkezli yaygınlaşmaya başlayan Corona Virüsü tüm dünyayı etkisi haline almış durumda. Ölümler kaçınılmaz bir hal alırken, izlediğimiz videolardaki insanların çırpınışlarını şaşkınlıkla takip ediyoruz. Çin de ağır bir şekilde olan bu virüs tüm Avrupa Ülkelerini sarmış ve sarmaya da devam ediyor.

Turizm cenneti olan ülkeler kırmızı alarm da. Türkiye de henüz bir bulguya rastlanmadığı söyleniyor. Fakat, an meselesi gibi görüyorum açıkçası. Çünkü, örnek vermek gerekirse Türkiye – İtalya uçuşları durduruldu. Ama, gitmek isteyen kişiler aktarmalı olarak İtalya’ya uçabiliyor. Aynı şekilde aktarmalı olarak ülkemize giriş yapabiliyorlar. Bunun için alınan önemler var mı bilemiyoruz.

Herkesin bu önemli konuda kişisel olarak korunması ve önemler alması gerekiyor. Hastalığın; genellikle hastanın öksürmesi ve aksırması sırasında oluşan damlacıkların yayılması ile korunmasız kişilerin solunum yollarından girmesi ya da yakın temas (öpüşme, el sıkışma vs.) ile bulaştığı tespit edilmiş durumda. Özellikle, yaygın belirtileri yüksek ateş, öksürük ve solunum güçlüğü yakınmaları olmakla beraber, ağır olgularda ise solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve hayatı tehdit eden organ yetmezliği meydana gelmekte.

Özellikle toplu taşıma da çok dikkat edilmeli. Maske ne kadar çözüm bilemiyorum ama özellikle el temizliğine dikkat edilmeli. Daha önce domuz gribi ile sarsılan ülkeler bu sefer Corona ile mücadele etmeye devam ediyor.

dünyadaki corona virüsünü takip edebileceğiniz harita’ya buradan ulaşabilirsiniz.

HARİTA’yı görmek için tıklayınız.

yerliyazar

Teknolojiyle harmanlanmış bir sosyal medya tutkunu. 𝐵𝑙𝑜𝑔𝑔𝑒𝑟 ve Kısmen de olsa bir 𝑊𝑒𝑏 𝐷𝑒𝑣𝑒𝑙𝑜𝑝𝑒𝑟 diye biliriz. Araştırmayı seven, eleştirmekten çekinmeyen, kendi halinde biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir